Ειδήσεις

Φοβηθήκαμε το μάτς, θα "σκυλιάσουμε" στη ρεβάνς

Posted in Ειδήσεις

Με πολλά κενά στην άμυνα, και με αστεία κυκλοφορία της μπάλας από τα χαφ, η ομάδα μας δεν άντεξε την πίεση του Άρη. Το 3-1 μπορεί να κάνει την πρόκριση να φαίνεται δύσκολη, αλλά η Καβάλα θα δείξει την ψυχή της στην ρεβάνς. Δικαίωμα στο όνειρο, γιατί το ποδόσφαιρο τελειώνει στο τελευταίο σφύριγμα...

Μαζί σου και στα δύσκολα ΑΟΚΑΡΑ!!!!

{αντιγραφή από το alt}

ΚΑΡΕ-ΚΑΡΕ

20': Βολέ του Σουλτανίδη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, περνά ξυστά από τη εστία του Σηφάκη.
26' ΓΚΟΛ για τον Άρη: Από γύρισμα του Αράνο, ο Ντιέ σταματάει με το χέρι τη μπάλα στην περιοχή και ο Κάκος σφυρίζει πέναλτι. Ο Κόκε εκτελεί εύστοχα και ανοίγει το σκορ.
31': Ωραίο μακρινό σουτ του Κόκε, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Ιτάνζ.
45' Γκολ για την Καβάλα: Από κάθετη πάσα του Ρινκόν, ο Ονουάτσι βγαίνει μόνος του απέναντι στον Σηφάκη και πλασάρει. Η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι, γυρνά προς τα μέσα και παίρνοντας ανάποδα φάλτσα καταλήγει στα δίχτυα.
46': Ο Ιτάνζ πραγματοποιεί εκπληκτική απόκρουση σε σουτ του Κόκε που ήταν μόνος και σε πλεονεκτική θέση.
50': Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Νέτο, η μπάλα φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία του Ιτάνζ.
68' ΓΚΟΛ για τον Άρη: Από διώξιμο των αμυντικών της Καβάλας, η μπάλα φτάνει στον Κόκε που σουτάρει δυνατά από το ύψος της περιοχής και αφού η μπάλα κοντράρει και στον Ντουγκλάο, καταλήγει στα δίχτυα του Ιτάνζ.
82': Δυνατό σουτ του Νάτσο Γκαρσία από κοντινή αλλά πλάγια θέση, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Ιτάνζ.
85' ΓΚΟΛ για τον Άρη: Ο Τζόνσον σουτάρει από καλή θέση, ο Ιτάνζ αποκρούει εντυπωσιακά και εξουδετερωμένος καθώς ήταν, έρχεται ο Χαβίτο και με κοντινή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Τα γκολ του αγώνα

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Νασούτι, Γκιάρο, Πρίττας (55' Νάτσο Γκαρσία), Ναφτί, Κάλβο, Μεριέμ, Κόκε, Κάμπορα (79' Τζόνσον).

ΚΑΒΑΛΑ:
Ιτάνζ, Παβίσεβιτς, Ντουγκλάο, Μουρ, Οικονόμου, Ντιέ, Ντικρόκ, Μεντί (54' Ορούμα), Ονουάτσι, Ρινκόν, Σουλτανίδης (54' Σμόλαρεκ).
Διαιτητής: Τάσος Κάκος (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Γκάγκας (Λάρισας), Τρύφων (Δράμας)

Οι δηλώσεις του Άαντ Ντε Μος:

"Το ποδόσφαιρο σε τέτοια ματς κυπέλλου είναι 180 λεπτά και κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε. Σκοράραμε και ένα γκολ. Θυμάμαι το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Άρη που είχαμε πέντε-έξι κλασικές ευκαιρίες. Πρέπει να κερδίσουμε τώρα το παιχνίδι στην έδρα μας.

Είχαμε κάποιες ευκαιρίες με το Ρινκόν και τον Ονουάτσι. Έχω παίξει πολλά τέτοια παιχνίδια και ξέρω ότι αν σκοράρουμε σύντομα, και θα το κάνουμε αυτό, θα είναι μία κόλαση για τον Άρη ο επαναληπτικός και αυτό σας το υπόσχομαι. Τα παιχνίδια κυπέλλου είναι 180 λεπτά εκτός αν υπάρχει και παράταση. Αν καταφέρει ο Άρης ένα τέρμα, μπορούμε να πετύχουμε και τρία γκολ. Μπορούμε να κερδίσουμε και πέναλτι. Κι αν κερδίσουμε πέναλτι μπορούμε να πετύχουμε και κάποιο ακόμη γκολ.

Σκοράρουμε εύκολα στην έδρα μας και πιστεύω ότι όλοι οι φίλαθλοι μας θα είναι έτοιμοι για το παιχνίδι αυτό. Θέλω να συγχαρώ τον Άρη γιατί πίστευαν μέχρι το τέλος ότι μπορούν να πετύχουν και άλλα τέρματα και αυτό το έκαναν χάρη στα δικά μας λάθη. Μου άρεσε το παιχνίδι αυτό, ήταν πολύ καλό και το χάρηκα. Σκοράραμε στη σωστή στιγμή και ο Άρης βέβαια έκανε το ίδιο την κατάλληλη στιγμή για την δική του ομάδα.

Όλες οι ομάδες που αντιμετωπίζουμε έχουν πολύ υψηλή ποιότητα. Στα τελευταία οχτώ-εννέα παιχνίδια παίζουμε γενικά σε υψηλό επίπεδο, όμως δεν ήταν νορμάλ γιατί κάναμε υπερπροσπάθεια. Για να συνεχίσεις να κερδίζεις πρέπει να παίζεις σε υψηλό επίπεδο.

Σκοράραμε στο πρώτο ημίχρονο στη σωστή στιγμή και έπειτα χάσαμε την συγκέντρωση μας και δεχθήκαμε το γκολ. Η ομάδα του Άρη έχει υψηλή ποιότητα, όπως είδαμε και στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ. Πιστεύω ότι έχει 60% ο Άρης και 40% εμείς. Θα προσπαθήσουμε όμως και εμείς να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι. Στα εντός έδρας έχω δει κάτι έξτρα που κάνει η ομάδα και ποντάρω και εκεί.

Πραγματικά δεν είναι εύκολο για έναν προπονητή που χάνει 3-1 να δώσει προγνωστικά και πιθανότητες. Σίγουρα το 3-1 δεν είναι εύκολο. Είναι πραγματικά δύσκολο ότι πρέπει να σκοράρεις. Όπως είδατε και στο πρωτάθλημα η ομάδα μας είναι άκρως επιθετική. Σκοράραμε και εκεί, οπότε δεν φοβόμαστε κάτι".